понеделник, 23 јули 2018 | Вести денес: 0 ново

Алкалоид со победа ја започна одбраната на титулата

Шахистите на Алкалоид со победа ја започнаа одбраната на титулата на Европскиот клупски куп., кој се игра во Анталија, Турција. Алкалоид во првото коло славеше над Аугуста Перусиа со 4,5:1,5. Победа на стартот на Европкиот клупски куп забележа и Гамбит. Вториот макеоднски преставник со максимални 6:0 го победи Викинг од Исланд.

Резултати по табли:

Алкалоид-Аугуста Перусиа 4,5:1,5

Лирен Динг – Лоренцо Лодичи реми;
Александер Бертањоли – Дмитриј Андрејкин 0-1
Јангји Ју – Николас Палтриниери 1-0
Алберто Барп – Дмитри Јаковенко 0-1
Јуриј Криворучко – Рикардо Марсили 1-0
Франческо Сересин – Филип Панчевски 0-1

Гамбит-Викинг 6:0

Петар Г. Арнаудов – Бјорн Торфинсон 1-0
Пал А. Тораринсон – Никола Николовски 0-1
Богдан Подлесник – Кевин Милворд 1-0
Гунар Рунарсон – Орце Данчевски 0-1
Марјан Митков – Халдор Палсон 1-0
Сигурдур Ингасон – Дејан Динев 0-1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top