среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Кое е вистинското име на Ален Исламовиќ?

Како пејач во „Дивље Јагоде“ и „Бјело дугме“ Ален Исламовиќ жареше и палеше на музичката сцена на Југославија, но ретко кој  знае како му е правилното име.

На почетокот на нивната кариера на продуцентите им паднал во очи, па брзо му предложиле соработка и му предложиле името да го промени од Алија Исламовиќ, во Ален.

На почетокот кога му го предложиле ова уметничко име, поради тоа што подобро звучи, Ален маллку негодувал ,но брзо го послушал советот и го сменил името па се навикнал.

Тој неодамна и во едно интервју рекол:

-Точно е дека Ален ми е уметничко име, па многу светски ѕвезди си имаат одбрано имиња кои им звучат по примамливо, така е и во ојот случај- рекол Ален.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top