понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 50 ново

Промоција на монографијата „Светлана Антоновска – македонската челична дама“

Семејството Антоновски и КИЦ организираат промоција на монографијата „Светлана Антоновска – македонската челична дама“, која ќе се одржи вечерва во 19.30 часот во „Салон 19:19“. Промотори се: Ристо Лазаров, Гордана Сиљановска-Давкова и Димитар Богов. Поздравна реч ќе има Апостол Симовски, в.д. директор на Државниот завод за статистика.

Во досегашниот период, делата на истакнатата општествена работничка, политичарка, статистичарка и научничка Светлана Антоновска и нејзиниот општествено-политички и професионален, односно научен ангажман не се целосно валоризирани во нашиот општествен простор. Оваа монографија е прво дело во кое е опфатен севкупниот период на нејзиното работење и дејствување, од нејзиното рано општествено-политичко ангажирање во 1970-тите па сѐ до последните години од нејзиниот физички живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top