среда, 18 октомври 2017 | Вести денес: 109 ново

Британскиот тенисер Данел Еванс суспендиран на една година

Британскиот тенисер, Данел Еванс е суспендиран на една година откако бил позитивен на тестот за допинг, соопштува Меѓународната тенисерска федерација.

Еванс бил позитивен на тестот за кокаин, кој го направил уште на 24 април оваа година во Барселона. Неговата суспензија ќе важи до истиот датум следната година.

Во соопштението е наведено дека Еванс веднаш го признал престапот кој го направил. Тој исто така објаснал и на кој начин стигнал кокаинот во неговиот организам. Како што било објаснато, кокаинот бил во истата торба во која ги добивал лековите што морал да ги пие од 20 до 24 април.

Овој 27 годишен Британец мометнално го зазема 102 – то место на ранг листата на АТП.

Top