среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 29 ново

Турција планира да создаде сопствена вселенска агенција

Турција планира да формира сопствена вселенска агенција, како мерка за зајакнување на безбедноста на земјата, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

– Одлуката за создавање на вселенска агенција беше донесена со цел да го обезбедиме развојот и безбедноста на земјата со помош на вселенските и авијациските технологии, како и за пронаоѓање и користење на природните ресурси во корист на луѓето, објасни Јилдирим за време на отворањето на фабриката за делови за хеликоптери во округот Ерзурум.

Турскиот премиер наведе дека предлог-закон за формирање на агенцијата веќе е поднесен за разгледување во турскиот Парламент.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top