вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Почина Том Пети

Том Пети починал од срцев удар. Тој почина на 66 години. Онесвестен бил одведен во болница, каде што бил исклучен од апаратите за одржување во живот, откако не покажувал мозочна активност.

Пети беше роден во Гејнсвил, на 20 октомври 1950 година. Имал тешко детство во сиромаштија и татко алкохоличар.

Средбата во 50тите години со Елвис Присли го заинтересирала за музика. На 17 години го напуштил училиштето и се приклучил на бенд.

Тој ја стекна славата во 70тите со бендот „Том Пети и Д хартбрејкерс“ со кој имаа неколку големи хитови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top