понеделник, 23 јули 2018 | Вести денес: 0 ново

Ракометниот свет и официјално го доби својот Нејмар

Германскиот ракометен голман, Андреас Волф потпиша договор на четири години со полскиот тим Киелце и стана најскапиот ракоментар во историјата на овој спорт.

Иако на почетокот се најавуваше дека Германецот ќе му се придружи на нашиот ракометар Манасаков во Везпрем сепак во последен момент се појави Киелце кој успеа да го доведе во своите редови.

Управата на полскиот клуб закажа конфренција за медиумите во 15 часот, а претставувањето на Волф беше тајна, само луѓето блиски на клубот знаеа дека се спрема нешто големо.

Везпрем на Волф му нудеше годишна плата од 700.00 евра, а на Кил оштета од 2.6 милиони евра, но потоа се појави Киелце кој ја плати оваа сума, а Волф го избра полскиот тим.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top