среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 28 ново

Пике: Ако треба ќе се повлечам од репрезентацијата

Фудбалерот на Барселона Жерар Пике кој вчера на референдумот ја поддржа независноста на Каталонија изјави дека е подготвен да си замине од шпанската репрезентација.

– Доколку во Фудбалскиот сојуз сметаат дека ќе бидам проблем во шпанската репрезентација, веднаш ќе се повлечам, порача Пике.

Навивачите на Шпанија преку социјалните мрежи бараат од раководството на Сојузот да го отстрани Пике од националниот тим.

– За него веќе не треба да има место во репрезентацијата. Пике не заслужува повеќе да го носи дресот со шпанските бои. За Шпанија не смеат да играат фудбалери кои бараат отцепување на дел од нејзината територија, се дел од пораките упатени на сметка на Пике.

Останува да се види дали играчот на Барселона ќе биде повикан во репрезентацијата за следните квалификациски натпревари кои се за неколку дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top