среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 53 ново

Поплави и лизгање на земјиштето на островот Самотраки

Силната бура и поројниот дожд што го зафатија грчкиот остров Самотраки предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето.

Поради свлечишта островот практично е поделен на два дела, меѓу кои се прекинати сите сообраќајни врски.

Локалната власт ги повика жителите на островот да избегнуваат патувања со автомобил поради поплавените патишта.

Пристапот до некои села е во прекин, а еден мост е однесен од надојдените води.

Противпожарните екипи извадила четири автомобили заглавени под вода.

На островот има проблем со електроенергетската мрежа, а мобилната комуникација е невозможна.

Метеоролозите очекуваат бурата на островот да продолжи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top