среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Прилеп се препороди изминативе 12 години: Од пустелија до модерна метропола (Фото сторија)

Фотографиите сами по себе говорат колку градот под “Марковите Кули” се промени во изминатите 12 години и зошто прилепчани денес се гордеат на својот град. Прилеп буквално, од пустелија прерасна во урбано, современо и средено место за живеење, пишува порталот Маркукуле.

 Kружен тек “Kaрпалак” (ПРЕД-ПОТОА)

Кружен тек кај Хотел Липа

Музичко училиште “Oрдан Михајлоски – Оцка”

Парк на улицата “Димо Наредникот”

“Парк на револуцијата” – Moгила на непобедените

 Парк улица “Петта прилепска бригада”

 Aмфитеатар во населбата Варош

Участокот во центарот на Прилеп

Хортикултурно уредување на улици

 ООУ “Добре Јованоски”

Подрачно училиште во населеното место Беровци

 Улица “Битолска”

Нова автобуска станица

Четири нови свети храмови

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top