сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 66 ново

Втор пораз на Металург во ЛШ

 Ракометарите на Металург го претрпеа и вториот пораз во елитната Лига на шампиони.
Македонскиот вице-првак попладнево загуби од турскиот шампион Бешикташ со 27-31 полувреме 14-14.
Маталург беше рамноправен во поголемиот дел од мечот, односно се до 48-минута кога резултатот беше израмнет 23-23. Во продолжението гостите од Турција направија две серии од 3-1, па на крајот стигнаа до победа изразена со четири гола разлика (31-27).
Хрватот, Халил Јаганац со 9 голови беше најефикасен во редовите на Металург, за кој Филип Кузмановски и Вања Илиќ постигнаа по 4 гола.
Ова беше дуел од Д групата во која вечерва играат Спортинг и Мотор Запорожје, а вчера  Чеховски Медведи загуби од  Монпеље со 24:28.
На табела лидер е Монпеље со 4 бода, пред Мотор, Спортинг и  Бешикташ кои имаат по 2, а Металург и Чеховски Медведи се без освоен бод (0)
Металург во следното коло повторно во Скопје, сабота  (30 септември) гостува  Спортинг Лисабон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top