четврток, 19 јули 2018 | Вести денес: 103 ново

После серијата земјотреси, во Мексико проработи и Вулкан (Видео)

Вулканот Попокатепетл во близина на Мексико Сити исфрли пареа во вид на облак и малку пепел на околу два километри висина.

Експертите тврдат дека синоќашната ерупција не е поврзана со серијата на страшни земјотреси кои го погодија Мексико изминативе неколку дена.

Вулканот висок 5,426 метри има повремена ерупција од 1994.

Трите силни земјотреси во Мексико досега убија повеќе од 400 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top