среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 51 ново

Ефтов: Што да ви кажам!? Луѓето сè знаеле и работеле по сценарио за растурање на Македонија!

(ФБ статус на Васко Ефтов)

На почетокот на јануари 2008 година во Тирана имав интервју со Гафур Адили. Лидер на АНА. Тоа е организација која по расформирањето на ОНА и на УЧК се закануваше со акции во Македонија. Интервјуто го снимавме во Тирана Интернационал Хотел во строгиот центар на Тирана.

Адили на снимањето дојде вооружан и на почетокот од разговорот го предупредив да го извади пиштолот и да го остави на страна. Интервјуто беше, тврдо но целото снимање помина во многу коректна атмосфера. На 30 септември минатата година ( 30 септември 2016 ) Гафур Адили ми испрати порака со која ме потсетува дека пред десет години ми кажал дека ќе се расипи ( јас тоа го читам како ќе се растури ) мојата Македонија.

И ме прашува каде ќе го пиеме кафето во Скопје, во бугарскиот или албанскиот дел од Скопје. Гафур Адили повеќе од десет години беше и се уште е на Црната Листа на САД. И во последните 30-на години не му беше дозволено влегување во Македонија. Внимавајте на датите. На 30 септември 2016 абер нема дека Заев ќе дојде на власт. Анкетите укажуваа на огромна разлика во рејтинзите во корист на ВМРО и Груевски. Абер нема за т.н. Тиранска Платформа. Абер нема за договорот со Бугарија. И уште помалку абер нема дека некој ќе му дозволи влез на Гафур Адили во Македонија. А тој ме прашува каде да го пиеме кафето во Скопје?

И тоа не било каде туку во албанскиот или бугарскиот дел на Скопје. Не македонскиот, не српскиот, не турскиот туку баш бугарскиот. Што да ви кажам!? Луѓето се знаеле. Си имало готово сценарио и по тоа сценарио си работеле. Не ни се нас виновни ни Албанците. Ни Американците. Ние како Македонци треба да се запрашаме што сакаме и во каква држава сакаме да живееме.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top