четврток, 19 јули 2018 | Вести денес: 104 ново

Порторико целосно без струја по налетот на ураганот Марија

­ Цел Порторико, кој има 3,5 милиони жители, денеска остана без струја како последица на ударот на ураганот Марија на овој карипски остров. Шефот на Агенцијата за управување со ризици од катастрофи, Абнер Гомез изјави дека ураганот уништил „се што му се нашло на патот“.

Американскиот национален центар за урагани претходно соопшти дека Марија пристигнала до бреговите на Портороко во реонот на местото Јабукоа, во источниот од оваа американска територија и дека ветерот во жариштето на ураганот дувал со јачина од 225 километри на час. Гувернерот на Порторико, Рикардо Росело изјави дека штетата ќе бидат неизбежни по поројните дождови и налетот на силните ветрови.

Претходно денеска беше соопштено дека на островот Доминика, кој Марија го погоди во понеделникот, загинале седуммина, но се очекува бројот на жртвите да се зголемува. Марија вчера мина крај островот Сен Кроа, кој е дел од Американските Девствени Острови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top