среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 57 ново

Излеана нафта ги претвори плажите околу Атина во црн хаос (ДРОН)

Еден грчки островски залив се претвори во густ, црн хаос по излив на нафта во текот на викендот. Оттогаш, „црна плима“ се движеше околу Саронскиот Залив кон некои од најубавите плажи во Атина, при што многу групи за заштита на животната средина и диви животни укажуваа на вината кон властите дека не дејствуваат доволно брзо.

Нафтениот танкер, 45-годишен брод наречен Агиа Зони II, носел 2.200 тони сурова нафта кога потонал во близина на островот Саламина во грчкиот Саронски Залив во неделата. Првично, само неколку од плажите во локалното подрачје биле погодени, но нафтата се проширила во блискиот пристанишен град Пиреја и пошироко, вклучувајќи ги популарните туристички дестинации како Вула и Вулиагмени. Песоците на локалните плажи, особено на островот Саламина, се прекриени со нафта и жителите пријавиле дека пронашле мртви птици во талозите.

„Ова е огромна еколошка и финансиска катастрофа и целиот источен брег на [островот] е покриен со сурова нафта“, изјавила за локалните вести Исидора Папатанасиу, градоначалникот на Саламина. Таа додала дека „мирисот е интензивен и не печат очите“.

Единствените двајца членови на екипажот на бродот биле спасени и оттогаш биле обвинети за небрежност. Бродот исто така е запечатен од страна на властите на крајбрежна стража, што значи веројатно количината на нафтата нема да се зголеми. Релативно кажано, количеството на нафта што проткла не е масивно. Сепак, еколозите и конзерваторските групи се лути поради реакцијата на властите за несреќата, тврдејќи дека нивните одложени реакции ја влошиле заканата за дивиот свет и животната средина.

„Ако мало истекување предизвика таква несреќа веднаш до најголемото пристаниште во земјата и оперативниот центар на Министерството за трговски марки, што точно е способноста на земјата да се справи со излевања и несреќи од големи размери? Прашањето не е ако се случи некоја друга несреќа, туку кога.“, изјавил Такис Грегориу, шеф на кампањата за климатски промени и енергија во грчката канцеларија на Гринпис.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top