среда, 18 јули 2018 | Вести денес: 79 ново

Најефикасно ќе изгубите тежина ако за појадок јадете…

Јадењето две јајца за појадок може да биде најлесниот и најефикасниот начин да се намали телесната тежина. Студија објавена од библиотеката на американските здравствени институти покажува дека човек може да ослабнее за 65 проценти повеќе во осум недели, отколку методот во кој само ја ограничува својата исхрана.

Анкетираните волонтери биле поделени во четири групи, од кои две ја следеле диетата. Едните јаделе две јајца (340 калории), а другите јаделе переци со иста енергетска вредност.

Само осум недели подоцна, групата која јаде јајца имала 61 отсто поголемо намалување на индексот на телесна маса.

Јајцата се исто така многу корисни за постари лица кои често не земаат доволно протеини со храната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top