среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 83 ново

Според кинезите стопалата се огледало на личноста: Жените со вакви нозе не се добри снаи!

За Кинезите одамна се верува дека покрај генералните карактеристики на една личност, секогаш земале предвид и други физички особини кај жените. Како на пример стапалата, тие велат се огледало на личноста, дали е добар или лош и слично.

Палец

Ако е подолг од останатите на стапалото, тоа кажува дека се работи за паметна и креативна личност полна со идеи.

Тоа е човек кој може тешко да се концентрира на една работа. Ако е еднаква должината со останатите прсти, тогаш покажува дека личноста е одлична во организација, што е посакувано посебно, кај жените.

Вториот прст, показалецот

Старите Кинези веруваат дека должината на овој прст покажува дали некој е роден лидер. Станува збор за личност која не може да седи на едно место, динамична е и снаодлива. Секогаш пробува да ги направи работите на најдобар можен начин.

Среден прст

Овој прст покажува каква е душевната состојба на личноста и карактрот. Кинезите сметаат дека тој е поврзан со животната енергија.

Ако е долг тоа значи дека е енергична личноста и дека има позитивна иднина што се однесува до кариерата.Негативната страна на овие луѓе е што понекогаш можат да заборават на семејството и пријателите заради работата.

До малиот прст

Ако е долг и рамен тогаш се работи за личност која секогаш го става семејството на прво место. Карактеристика број еден за идна мајка.

Малиот прст

Ако е многу краток, тоа открива човек склон кон забави. Станува збор за интелигентна личност, но многу брзо губи интерес за работите. Дефинитно карактеристика која не е типична за послушна сопруга.

Правилно подредени прсти

Ваквиот изглед покажува дека личноста е прецизна, точна и практична.

 

извор: http://hybread.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top