недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 1 ново

Народен театар Охрид со претставата „Аналфабет“ утре настапува на фестивалот „Јоаким Осоговски“

Народен театар Охрид, во четврток 14.09.2017 гостува на седми по ред Интернационален театарски фестивал „Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка со почеток во 20.00 часот ќе ја изведат претставата”АНАЛФАБЕТ” – комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.
Улогите ги толкуваат: Горан Стојаноски – Максим Благадуша, Никола Тодороски – Митре П. Клатипатлак, Стрезо Стаматовски – Румен Вујаклија, Елизабета Стефановска – Магдалена Лапајкоска – Дупева.
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top