среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 83 ново

Перо Антиќ потпишува за Црвена ѕвезда

Перо Антиќ новата сезона ќе ја мине во дресот на Црвена звезда, откако постигнал договор за соработка со актуелниот првак на Србија и на регионалната АБА-лига. Српските медиуми уште во текот на викендот пишуваа за евентуалниот камбек на најдобриот македонски кошаркар во редовите на „црвено-белите“, но според последните информации најважните детали од соработката се веќе средени и договорот ќе биде официјализиран во најскоро време.

Антиќ минатата сезона имаше мала минутажа во дресот на Фенербахче, а со доаѓањето на Мели сличен епилог се очекуваше и за новата сезона. Во ситуација кога се отвори можност за негов камбек во Црвена звезда, клуб за кој Македонецот не крие дека му е омилен, коцките набрзина се „склопија“ за тој да замине во Белград и повторно да го облече црвено-белиот дрес.

Со овој трансфер Црвена звезда ќе ја пополни „дупката“ во тимот на позицијата крилен центар, воедно и ќе го добие неопходното искуство на Антиќ, кое сигурно ќе му биде добредојдено на реновираниот тим на „црвено-белите“ во обидот да ја одбранат титулата во АБА, но и да стигнат до нокаут фазата од Евролигата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top