понеделник, 28 мај 2018 | Вести денес: 7 ново

Десет кралски имиња на деца кои се секогаш популарни

Иако трендот на имиња на деца постојано е менува, има неколку од нив кои се секогаш популарни. Тие не припаѓаат на ниту едно време, едноставно се безвеменски.

Ова се петте женски и машки имиња кои и денес родителите им ги даваат на своите деца, а се инспирирани од историјата.

Девојчиња

Софија

Ова е едно од најпопулрните имиња за девојчињата, а значењето на зборот доаѓа од грчкиот збор што значи мудрост. Софија е еднакво популарно име и многу принцези и кралици го имале ова име.

Изабела

Убаво име од еврејско потело, што значи „посветена на бога“. Ова име го носеле многу владетеки од францускиот, италијанскиот, португалскиот и англискиот двор. Изабела во различни варијатни го среќаваме и кај светските писатели Вилијам Шекспир, Џејн Остин, Емили Бронте.

Елизабета

Ова е сигурно најпопуларното кралско име за девојчиња.

Катарина

Ова ими се врзува за една од првите христијански светици – Катарина од Александрија. Значењето на ова име се поврзвува со поимот невина, неизвалкана. Повеќе светски јазици имаат варијанта на ова име кое најмногу го прославила Катарина Велика.

Викторија

Викторија е латинско име за победа, а во римската митологија е божица на победата и освојувањето.

Момчиња

Александар

Најпознат носител на ова име е секако Александар Велики. Ова име значи и заштитник на луѓето.

Филип

Ова е името на таткото на Александар Велики, но и име на шпански и француски кралеви. Многу светски јазици имаат варијации на ова име. На грчки Филип значи „љубител на коњи“.

Хенрик

Ова име во европските јазици има многу варијации уште од средниот век, а нив историјата го делеле германски, англиски и француски владетели. Дури осум англиски кралеви се викале Хенрик. Неговото значење е владетел на куќата.

Петар

Најпознат Петар е Петар Велики. Името на грчки јазик означува карпа, камен.

Томислав

Значењето на ова име произлегува од арамејскиот збор што означува близнак.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top