среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Доматите ги чувате во фрижидер? Правите голема грешка

Ладните домати можат да предизвикаат “променета испарлива синтеза” и минливи промени во метилирањето на ДНК – дури и кога доматите се враќаат на собната температура и гените кои го прават вкусот на доматот се “исклучени”, а промената е неповратна.

За вкусен домат – составен од комплексна мешавина на киселини, шеќери и хемикалии познати како испарливи органски соединенија – потребни се повеќе од 30 хемикалии со иста рамнотежа. Еден тим истражувачи ги чувале доматите во студена средина од околу 40 степени по Фаренхајтови, проследени со период на опоравување на 68 степени.

После ова на доматите му се случува “шок” додека да се изладат па дури и после цел ден оставени на собна температура, тие никогаш не го вратија вистинскиот вкус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top