понеделник, 28 мај 2018 | Вести денес: 9 ново

Концерт во чест на Денот на Св. Мајка Тереза

Дирекцијата за култура и уметност – Скопје, под покровителство на Град Скопје организираат концерт во чест на Денот на Св. Мајка Тереза. Концертот под наслов „ДОЈДИ, БИДИ МОЈА СВЕТЛИНА“ ќе се одржи на 4-ти септември, на плоштад Македонија со почеток во 20:00 часот.

 ПРОГРАМА

Многаја Лета  – староцрковна химнична песна

З.Запров  –  Алилуја

солист: Јулија Карамитрова Огненоска

A. Vebber –  Pie jesu

солист: Катерина Стојановска

пијано придружба:  Андреј Наунов

L. Cohen – Hallelujah

солисти: Елена Васова, Јасмина Димитровска

G. Verdi  – La Vergine degli angeli

J.Pachelbel – Canon

Bach-Gounoud – Ave Maria

солист: Сихана Бадивуку Хоџа – виолина

G.B.Pergolesi – Salve Regina

– Salve Regina

– Ad teclamamus

– Eia ergo,advocata nostra

– Et jesum benedictum

– O Virgo Maria

солист: Катерина Стојановска – сопран

H.Purcel – Rondo

W.A.Mozart – Ave verum corpus

M.Carpegna – You raise me up

солисти: Елена Васова, Анета Баталаковска

Учествуваат:

Артисти: Снежана Коневска Руси и Борче Начев

Хор: „Св. Злата Мегленска“, Диригент:  Летка Димовска Полизова

Камерен оркестар „Скопски солисти“, Диригент:  Бисера Чадловска

Уметнички директор м-р Васил Атанасов

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top