понеделник, 28 мај 2018 | Вести денес: 7 ново

И ова е причина за развод – во Саудиска Арабија

Саудискиот весник „Ватан“ состави список од најчувните причини поради кои мажите во Саудиска Арабија се одлучуваат на развод.

Така, еден Саудиец поднел документи за развод затоа што неговата сопруга одела пред него, иако ма замолил да оди зад неа. Друг, пак, одлучил да се разведе, зашто невестата носела украси на нозете. Многумина сметаат дека една од најлошите причини е таа кога сопруга одлучила да го фати за рака сопругот, што мнгу го згрозило.

Стручњакот за брачни врски од Саудиска Арабија, Хамуд ел Хамри, вели дека порано во кралството не се разведувале од вакви причини, зашто не постоеле противречности меѓу традицијата и развојот на општеството во современа форма. Последните години бројот на разводи во кралството е зголемен за 20 отсто, пренесува „Спутник“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top