сабота, 23 јуни 2018 | Вести денес: 41 ново

Антикорупциска го прифати приговорот на Љупчо Георгиевски за неговото разрешување

Државната комисија за спречување корупција смета дека претставката на поранешниот директор на Агенцијата за планирање на просторот, Љупчо Георгиевски, кој поднесе приговор против управниот одбор за неговото разрешување, е основана бидејќи тој бил разрешен истиот ден кога биле распишани локалните избори.

Антикорупциска едногласно донесе одлука за понатамошно постапување по претставката.

Георгиевски е осомничен во случајот „Траекторија“ на СЈО, заедно со поранешниот премиер Никола Груевски, Владимир Пешевски и Миле Јанакиевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top