среда, 22 ноември 2017 | Вести денес: 100 ново

Природен рецепт кој ќе ви помогне да ги откажете цигарите

Зависноста од никотин е една од најтешките форми на зависност и затоа не е изненадувачки што многу луѓе не можат да се ослободат од овој порок. Овој едноставен рецепт кој ќе ви помогне да ги оставите цигари засекогаш.

Состојки:

  • половина грејпфрут
  • половина портокал
  • 2 dl чај од камилица
  • 30 грама масло од јојоба
  • 30 грама маслиново масло
  • 30 грама кокосово масло

Изрендајте ги грејпфрутот и портокалот и измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса.

Ставете ја смесата во мала кутија за да можете да ја носите со себе. Нанесете ја мешавина на кожата под носот и ставете неколку капки на парче памучна ткаенина и дишете длабоко секогаш кога ќе почувствувате потреба за пушење. И тоа како ќе ви помогне да му одолеете на искушението.

Top