вторник, 26 септември 2017 | Вести денес: 138 ново

Жртвите во Барселона од 24 држави

Шпанските власти наведоа дека во терористичкиот напад што вчера се случи во Барселона настрадале државјани од најмалку 24 држави, меѓу кои и Македонија.

Според податоците од шпанската Агенција за цивилна заштита меѓу жртвите има државјани на Франција, Германија, Шпанија, Холандија, Аргентина, Венецуела, Белгија, Австралија, Тајван, Хонгконг, Унгарија, Перу, Северна Ирска, Грција, Куба, Македонија, Кина, Италија, Романија и Алжир.

Македонски граѓанин повреден во нападот во Барселона

Портпаролот на агенцијата за цивилна заштита на Шпанија за медиумите не открил дали граѓаните на наведените држави се меѓу загинатите или меѓу повредените.

Top