недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 1 ново

Еден терорист убиен, двајца уапсени: Оукабир тврди дека нема врска со нападот

Шпанската полиција објави фотографија од момчето кое е осомничено за терористичкиот напад во Барселона. Се вика Дрис Оукабир, има 28 години, живеел во Риполи, околу 80 км од Барселона. Наводно е роден во Марсеј.

Телеграф пренесува соопштение на полицијата во кое се вели дека Оукабир го изнајмил белото комбе со кое беа прегазени пешаците во Санта Перпетуа де ла Могада. Сепак, пишува Телеграф, на полицијата не ѝ јасна улогата на Оукабир во терористичкиот напад.

Полицијата потврдила дека се уапсени две лица поврзани со нападот, а едно е убиено.

Околу 22 часот полицијата објави дека Оукабир се предал и тврдел дека брат му му ги украл документите кои се наводно најдени во комбито.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top