четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 64 ново

Разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски.

Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат Џафери да не го прифати мислењето на Антикорупциската комисија дека разрешувањето е незаконско.

Пред оваа седница Џафери ја отвори осмата седница, на која Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ му посочи на собранискиот спикер дека Антикорупциската комисија доставила мислење според кое евентуално разрешување на Зврлевски би било незаконско.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top