недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 1 ново

Нашето здравје ќе биде ставено на тест утре и задутре!

Серијата магнетни бури престигнуваат до крајот на месецот. Најмоќниот ќе биде овој четврток и петок. Поголема веројатност за ерупции од М класа се до 28 август.

Геомагнитните бури поврзани со сончеви коронални дупки, пак се најверојатно до 22 август, соопштуваат од Центарот за сончев и земен мониторинг. Пореметувањата се резултат на отворено магнетно поле на Сонцето кое создава сончева круна.

Од таму до Земјата доаѓа со голема брзина соларен ветер со наелектризирани честички кои патуваат на 400 км / сек. Во моментот кога оваа енергија достигнува до магнетното поле на Земјата, постои мешање и во радиото и во живите организми. Влијанието на магнетните бури се споредува со ефектот од силно физичко оптоварување, што се одразува релативно подобро кај здравите луѓе, но не се толерира толку лесно на луѓето кои страдаат од здравствени проблеми.

Настаните може да предизвикаат промени во крвниот притисок, хипертонични кризи, аритмија, тахикардија, екстрасистоли, мозочни удари, ризик од срцев удар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top