четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 67 ново

Советниците на СДСМ од Радовиш ја поддржаа Владата за изградба на кампови за мигранти

Советот на Радовиш изгласа да нема кампови за мигранти во општината. Одлуката беше донесена со 11 гласа ЗА од советниците на ВМРО-ДПМНЕ и 7 гласа од советниците на СДСМ кои гласаа против таквата одлука

Советниците на СДСМ од општина Радовиш на денешната седница на Советот не поддржаа да нема изградба на кампови и социјални станови за мигранти, како што е предвидено во владиниот Акциски план и стратегија за сместување на мигранти на македонска територија.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа ЗА отфрлање на владиниот Акциски план, според кој општините до крајот на годинава ќе треба да обезбедат барем 100 плацеви за изграба на социјални станови за бегалци и мигранти на македонска територија со цел подобра нивна долгорочна интеграција.

Советниците на СДСМ гласаа против отфрлање на одлуката да нема кампови за мигранти во општината, поддржувајќи ја владината стратегија на Министерството за труд и социјална политика.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top