среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 3 ново

Државата денеска повторно ќе се задолжи, овојпат за нови 44,7 милиони евра

Државата денеска повторно ќе се задолжи кај домашните кредитори, банки и осигурителни компании за сума од речиси 2 милијарди и 750 милиони денари или приближно 44,7 милиони евра, објавено е на веб-страна на Министерството за финансии.

Станува збор за аукција на 12 месечни државни записи, како и на 5 и 15-годишна државна обврзница. Веќе утре, за враќање достасуваат 32,5 милиони евра, стари долгови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top