недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 37 ново

Груевски се сретна со претставници на задграничните комитети на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера заедно со дел од членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ одржа средба со претставниците на задграничните комитети на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од партија.
„На средбата се разговараше околу актуелната политичка состојба во Република Македонија и проблемите со кои се соочува државата откако СДС ја превзема власта. Претставниците на задграничните комитите на ВМРО-ДПМНЕ изразија загриженост за моменталната политичка состојба како и за реализацијата на предизборните ветувања на Зоран Заев и СДС кои водат кон разнебитување на државата“, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека исто така тие изразија и разочарување на односот на државата кон дијаспората и активноста на новиот министер за дијаспора Едмонд Адеми.

На средбата билеа договорени и модалитетите за поголемо вклучување на дијаспората за реализација на партиските политики.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top