понеделник, 18 декември 2017 | Вести денес: 109 ново

Вакво суштество во морето не сте виделе

Медитеранската медуза Котилорхиза туберкулата вообичаено може да се сретне во Медитеранот и Јадранското море. Таа може да расте до максимални 35 сантиметри во дијаметар, а обично е од 10 до 30 сантиметри.

-Пловевме со чамец долж брегот на Грабаштица и наидовме на јајца на око на сред море, така рекла жената која ја снимила медитеранска медуза што наликува на јајце на око.

Имаше две, но поголемата не ја снимивме, додава таа.

-Не сакавме да ја вознемириме па внимателно ја спуштивме на море – рекла жената.

Медитеранската медуза Котилорхиза туберкулата вообичаено може да се сретне во Медитеранот и Јадранското море. Таа може да расте до максимални 35 сантиметри во дијаметар, а обично е од 10 до 30 сантиметри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top