недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 75 ново

Пица во шолја готова за 2 минути!

Потребни состојки:

  • 4 лажички брашно
  • 1/4 лажичка прашок за печиво
  • прстофат сода бикарбона
  • 1/4 лажичка сол
  • 3 лажички млеко
  • 1 лажичка маслиново масло
  • 1 лажичка сос од домати
  • 1 преполна лажичка рендан кашкавал
  • 5 парчиња мини колбаси
  • 1/2 лажичка мешавина од зачини (оригано, босилек, бибер или зачини по желба)

Начин на подготовка:

Прво помешајте го брашното, прашокот за печиво, содата и солта, па додајте ги млекото и маслото. Потоа со виљушка убаво измешајте ги состојките за да добиете тесто. Врз тестото ставете сос од домати, кашкавал, колбаси (или кој било друг сувомеснат производ) и сипете ги сите зачини. Ставете го тоа во микробранова и оставете го да се пече минута и 10-20 секунди, или додека не забележите дека на површината се јавуваат оние прекрасни меурчиња.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top