недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 44 ново

Зошто Кејт, за разлика од Дијана, никој не ја вика принцеза?

Кејт Мидлтон и покрај тоа што се омажи за британскиот принц Вилијам, и понатаму ја носи титулата војвотката од Кембриџ. За разлика до Дајана, нејзе никој не ја ословува со принцеза.

Зошто е тоа така?

Припадниците на британското кралско семејство имаат неколку титули од кои тие ја одбираат највисоката.

Во случајот со Кејт Мидлтон, нејзината официјална титула е Нејзино кралско величество принцезата Кетрин, војвотката од Кембриџ, грофица од Стратерн и бароница од Керикферџус.

Дајана беше родедна во семејство на британското благородиштво, но тоа не е случај со Кејт. Заради тоа, оваа млада дама се определила за титулата војвотка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top