петок, 22 јуни 2018 | Вести денес: 112 ново

ВМРО-ДПМНЕ: Несериозноста на Заев и Николовски изгоре над 2.5 илјади хектари шума

Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи во странство. За неполни три месеци од владата на СДС излезе на виделина нивната неспособност и негрижа за проблемите и потребите на граѓаните. Поради несериозноста на Заев и Николовски изгоре над 2.5 илјади хектари шума или опожарена е дрвна маса од околу 12 илјади кубици, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Во Република Македонија активни се 15 пожари, а министерот Николовски единствени мерки што ги презема е да се намачка со крема со повисок фактор за да не изгори на августовското сонце на луксузните плажи. Конкретни мерки за справување со огнената стихија нема. Неспособната влада на Заев дозволи пожарите низ државата неконтролирано да се шират и да ги загрозуваат животите, куќите и имотот на граѓаните, се вели во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека доколку пожарите биле подметнати, зошто досега надлежните институции не открија сторител или пак посочија ефективни мерки кои ќе превенираат ново подметнување на пожари.

Од партијата додаваат дека граѓаните бараат неспособниот министер наместо да шета по странство и да ужива, да се огласи на нивните повици и да преземе соодветни мерки.

-Поради ваквото несовесно работење, неспособност да се справат со предизвиците и да ги решат проблемите на граѓаните, на 15-ти октомври СДС ќе се соочи со политичка одговорност и ќе биде делигитимиран од народот, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top