петок, 22 јуни 2018 | Вести денес: 112 ново

Трамп не сака да разговара со Мадуро

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги отфрли барањата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро за телефонски разговор, соопшти Белата куќа.

– Мадуро одби да ги послуша повиците на САД да го почитува Уставот на Венецуела, да ги ослободи политичките затвореници и да ги прекине сите нарушувања на човековите права. Наместо тоа Мадуро го избра патот на диктатурата, се нагласува во соопштението.

– САД го поддржуваат народот на Венецуела пред лицето на континуираните репресии од страна на режимот на Мадуро. Претседателот Трамп со задоволство ќе разговара со лидерот на Венецуела веднаш откако таму ќе биде обновена демократијата, додава Белата куќа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top