сабота, 23 јуни 2018 | Вести денес: 41 ново

Милионски град исчезна за секунда

Американскиог град Феникс во Аризона пред точно една година беше погоден од силно невреме кои било пропратено со песочна бура.

Градот за време на песочната бура бил целосно парализиран.

Главниот град на сојузната држава Аризона, Феникс се наоѓа на подрачје на топла пустинска клима под дејство на монсун. Вообичаено, во Феникс има долги топли лета, а зимите се благи. Времето воглавно е суво со многу сонце и чисто небо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top