вторник, 23 јануари 2018 | Вести денес: 119 ново

Огормна подводна пирамида откриена во близина на Португалија (Видео)

Португалските вести известија за откритието на голема подводна пирамида, која прв ја открил Диоцлециано Силва, меѓу островот Сао Мигуел и Терцеира, во португалскиот Азори.

Според тврдењата и структурите таа е совршено квадратна и ориентална кон страните на светот. Во моментов проценките добиени со помош на GPS дигиталната технологија е одредена висината на пирамидата од 60 метри, со база од 8000 квадратни метри (отприлика 90x90m).

Португалскиот морнарички хидрографски институт во моментов има задача да ги анализира податоците за да се утврди дали или не структурата ја направил човек.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top