недела, 22 октомври 2017 | Вести денес: 71 ново

Трамп: Можно е предупредувањата до Северна Кореја да не беа доволно остри

Американскиот претседател Доналд Трамп го заостри тонот кон Северна Кореја констатирајќи дека неговите предупредувања дека против неа ќе употреби „оган и жестина“, можеби и не биле доволно цврсти.

„Можеби оваа изјава и не беше доволно цврста“, изјави претсесателот пред да се сретне со своите советници за национална безбедност на неговио имот во Бедминстер, во државата Њу Џерси.

-Крајно време е некој да застане на првата линија, во име на луѓето во нашата земја и луѓето во другите земји, продолжи претседателот на САД.

Тој не кажа дали САД ја разгледуваат можноста за превентивен удар врз Северна Кореја, но подвлече дека е подготвен да преговара.

 

Top