недела, 27 мај 2018 | Вести денес: 1 ново

Дачиќ: Добро е што мојот предлог за поделба на Косово предизвика нервоза


Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека нервозата што ја предизвика неговиот предлог за разграничување на се српско и се албанско на Косово е „најдобар показател“ за тоа по кој пат треба да се оди.

„Добро е што во јавноста е отворен дијалогот за Косово и што се слушаат различни идеи. Интересно е, а тоа го забележа и претседателот на државата Александар Вучиќ, дека досега само мојата идеја за разговорите за разграничување, на тоа што е српско и тоа што е албанско, предизвика голема нервоза на многу страни“, рече Дачиќ за Спутњик.

Таквата нервоза, како што наведе, не предивикуваат ни предлозите за откажување од Косово, ни предлозите да се одржи замрзнат конфликт, пренесува Танјуг.

„Можеби сета оваа нервоза, која ја предизвика мојот предлог е и показател за тоа по кој пат треба да одиме и како да дојдеме до решение, со кое сите страни ќе бидат незадоволни“, рече тој.

Дачиќ, потоа додаде, само едно такво решение истовремено ќе обезбеди траен компромис за иднината.

„За деталите од планот ќе разговарам со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кога внатршниот дијалог за Косово ќе стане институционализиран“, најави Дачиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top