сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 87 ново

Голем пожар во Превеза, се доближува до куќите

Голем пожар денеска пламна во градот Превеза, во западниот дел на Грција, и со голема брзина им се доближува на куќите, соопшти противпожарната служба.

Пожарот, што избувна во индустриската област на Превеза, го гаснат 30 пожарникари со 15 возила.

Во гасењето на пожарот помагаат и три летала, пренесе грчката агенција АНА-МПА, додавајќи дека и локалното население помага во борбата со огнената стихија што им се доближува на нивните куќи.

Гаснењето на пожарот е отежнато од силниот ветар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top