сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 86 ново

Хаос на граница: Рекол дека тој и синот немаат што да пријават, а потоа цариникот ја отворил детската перница

Цариниците на граничниот премин Градина, запреле двајца турски државјани како од Србија изнесуваат 80.000 непријавени евра, кои биле скриени во детска перница.

Овој обид за криумчарење е забележан во раните утрински часови. Човекот рекол дека нема што да пријави, но цариниците сепак одлучиле да го проверат целиот автомобил. Тогаш на возачкото седиште здогледале премногу наполнета детска перница, а во неа пронашле 80.000 евра.

На патниците им биле одземени 60.000 евра до завршување на истрагата за прекршочната постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top