недела, 27 мај 2018 | Вести денес: 1 ново

Пожарот на Брач се шири со голема брзина, ангажирани сите пожарникарски служби

Пожарот на хрватскиот остров Брач, меѓу Нережишќа и Доњи Хумац, што изби денеска претпладне, се шири со голема брзина, а за неговото гаснење се ангажирани островските пожарникарски служби, како и два канадери, соопшти Пожарникарскиот оперативен центар на Сплит.

За сега од огнената стихија не се загрозени населението и станбените објекти, јави Хина.

Хрватското Министерство за одбрана соопшти дека од изутрина се ангажирани воздухопловните сили за гаснење на уште два пожари што избија во Грачац.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top