среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Оклахома сака да го бетонира договорот со Вестбрук со 200 милиони долари

Раководството на Оклахома сити тандерс подготвува мега-понуда за нивниот најдобар играч, Расел Вестбрук. Стравот да не се повтори минатогодишното сценарио со Кевин Дурант, Оклахома ќе се обиде да го задржи Вестбрук со максимален договор, вреден 200 милиони долари. Доколку Вестбрук прифати, договорот ќе му започне од сезоната 2017/18.

Најкорисниот кошаркар во лигата за сезоната 2016/17, доколку не се согласи на продолжување на соработката, ќе биде слободен играч следното лето, па затоа клубот прави се што може за Вестбрук да остане во западната франшиза. Крајниот рок за потпишување на договорот е 16. октомври, односно почетокот на новата сезона.

Во најлошото сценарио Оклахома ќе ги изгуби двајцата најдобри играчи во тимот, бидејќи новото засилување, Пол Џорџ потпиша само едногодишен договор со опција да го продолжи, но неговото останување зависи од Вестбрук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top