среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 90 ново

Поради голем пожар евакуација на населението во Тиват

Во црногорската приморска општина Тиват утрово е спроведена евакуација на дел од населението, поради големиот пожар што избувна ноќеска околу 3 часот.

Досега со бродови се евакуирани над 100 лица, но околу 20 други одбиваат да ги напуштат нивните домови.

Во регионот на Подгорица исто така избија неколку пожари, чии број до синоќа достигна 33.

Црногорските пожарникари успеаја да ги заштитат објектите и покрај силниот ветер.

Синоќа исто така, изгоре големо складише со површина од околу илјада метри квадратни, каде е направена материјална штета од околу два милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top