понеделник, 18 јуни 2018 | Вести денес: 80 ново

24- годишник од Тетово се удави кај Валона

Дваесет и четиригодишно момче од Тетово попладнево се удавило во водите на Јонско Море, кај албанскиот приморски град Валона, при неуспешен обид да спаси две девојки од давење.

Трагичниот настан се случил на познатата плажа Зврнец, во близина на заливот Портанова, во 14.30 часот.

Според медумите, кои се повикуваат на полицијата, момчето од Тетово било на истата плажа, кога двете девојки само што вовлегле во морето ги повлекол голем бран. Третата девојка, сестра на една од сега удавените, која се обидувала нешто да стори побарала помош од него. За жал, и двете девојки и момчето не успеале да се спасат.

Напомош пристигнала и поморска полициска патрола, но било предоцна.

Според полицијата, удавени се Б.Ф. (24) од Тетово, М.М.(27) од Валона и Џ.Ц.(25) од Тирана.

Днешнот ден ќе биде запишан како црн ден за Валона. Претходно кај месноста „Ладна вода“ се удавило и 14-годишно момче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top