петок, 20 април 2018 | Вести денес: 77 ново

Најдобрите датуми за свадба годинава

Астролозите велат дека е многу важно да се одберат најдобрите датуми за венчавка. Постојат некои лични правила кои се условени со вашата натална карта – датумот, часот и местото на раѓање. Истото важи и за вашиотт патнер, па за најпрецизно предвидување идеално би било да се вкрстат податоците од вашата и неговата натална карта.

Меѓутоа, постојат и некои генерални правила кои се однесуваат на сите – пред се треба да се избегнува времето на ретроградното движење на Сонцето и Месечината, како и лчните планети.

Иако сме на половина година не е лошо да се потсетиме кога ќе се случат овие важни термини во 2017 година.

Првото правило е дека доста е лесно да се применат во 2017 година, затоа што Сонцето и Месечината не одат ретоградно, а Марс е во директно движење низ текот на целата година.

Останати на списокот се сличните планети: Меркур и Венера кои влијаат на 5 периоди кои треба да се избегнуваат:

1 – 8 јануари (ретрограден Меркур во Јарец и Стрелец)

4 март до 15 април (ретроградна Венера во Овен и Риби)

9 април – 3 мај (ретрограден Меркур во Овен и Бик)

12 август – 6 септември (ретрограден Меркур во Девица и Лав)

3 -22 декември (ретрограден Меркур во Стрелец)

Значи, според првото правило, најповолни датуми за свадба се:

8 јануари – 4 март

3 мај – 12 август

6 септември – 3 декември

22 – 31 декември

Според второто правило, треба да се избегнуваат следните периоди:

Венера во Овен (од 3 февруари до 3 април и од 28 април до 6 јуни)

Венера во Девица (од 20 септември до 14 јуни)

Венера во Скорпија (7 ноември до 1 декември)

Значи, по второто правило, најповолни датуми за свадба се:

8 јануари – 3 февруари

6 јуни – 12 август

6 септември – 20 септември

14 октомври – 7 ноември

22 – 31 декември

Инаку, Венера, која е планета на љубовта, убавината и бракот, владее со Овенот и Вагата, а нејзин знак на егзалтација се Рибите. Се смета дека најдобро време за свадба е кога Венера поминува низ еден од овие три астролошки знакови.

Во 2017 година, Венера е во Риби во периодот од 3 јануари до 3 февруари, а потоа повторно од 3 до 28 април. Венера е во Бик во периодот од 6 јуни до 5 јули, а во Вага од 10 октомври до 7 ноември. Кога ќе се искомбинираат овие три правила, еве кои се најдобрите периоди за свадба во 2017 година:

8 јануари до 3 февруари

6 јуни до 5 јули

14 октомври до 7 ноември

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top