среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 3 ново

Внимавајте: Пластичен ориз се продава како интегрален (ВИДЕО)

Многу луѓе се навистина внимателни додека пазарат, па добро ги проверуваат состојките на налепниците од производите, но што да се каже за артикл кој е целосно лажен и кој воопшто не смее да се конзумира?. Да, зборуваме за пластичен ориз направен од компир и синтетичка смола.

Овој ориз е донесен од Кина, а ние ве предупредуваме да внимавате што купувате. Оризот се продава како божемна здрава храна, односно интегрален ориз бидејќи е пожолт од вистинскиот.

Ова се знаците по кои ќе го препознате:

– Неприродна боја, изразито бела, поинаква од останатиот бел ориз.

– Има чуден мирис, на некоја хемикалија.

– За време на готвењето најчесто мириса на нешто запалено.

Во видеото може да се види како се приготвува лажниот ориз:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top