вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 38 ново

Хаос, 200 хулигани тргнале на Бајага во Сплит

Додека Бајага и Инструктори настапувале во Сплит, група од 200 хулигани се обиделе да направат немири и да го прекинат концертот, но полицијата реагирала на време. Хрватските медиуми пренесуваат дека група мажи се обиделе да го прекинат традиционалниот концерт на манифестацијата „Сан сустипанске ноќи“, но навреме биле забележани и не дошло до инцидент.

-Нивниот план бил да предизвикаат хаос на концертот на Бајага, па понесе и солзавец, факели и Молотов коктел. Тргнале кон паркот Сустипан, но полицајци и специјалци патрорирале по целиот град, па ги растерале. Сепак, колку што знам, никој од нив не е приведен на информативен разговор, изјавила новинарка на Слободна Далмација за Курир.рс.

Менаџерот на групата изјавил дека музичарите не ни знаеле дека полицијата реагирала.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top